Urządzanie łazienki – koszty i jak je zmniejszyć?

Opublikowane przez kkpol w dniu

Już na etapie projektowania koszty łazienki przelicza się na metry i tu architekt może zażądać od 10 zł za jeden metr kwadratowy. Tyle że w przypadku łazienek typowych, niedużych projektowaniem nie musi zajmować się akurat architekt wnętrz, czy designer.

 

Niekoniecznie korzystamy z pomocy architekta

Jeśli wierzymy w swoją wyobraźnię to nierzadko z powodzeniem architekta może zastąpić odpowiedni program komputerowy do projektowania wnętrz. Takie programy można kupić, ale też znaleźć w internecie w wersji online. Bywa, że te bardziej profesjonalne są w wersji demo – i w takich wypadkach zaprojektować wnętrze można, ale nie można projektu zapisać w pliku.

Wśród dostępnych programów nadających się do projektowania łazienek można wymienić miedzy innymi:

3D Bathroom Panner, PRO 100, 3D Spacer Bathroom Edition, Visual Bathroom Planner, NET+ 2010, Moja Łazienka 1,92 i Planer 3D). Część z nich jest bezpłatna i można z nich korzystać online. Programy te pozwalają nie tylko estetycznie, ale i ekonomicznie rozplanować łazienkę.

 

Droższe nie musi być gustowne

Drugim sposobem na zaoszczędzenie przy remoncie łazienki są płytki ceramiczne, bowiem te najdroższe wcale nie muszą być najlepsze i najbardziej gustowne. Ciekawie wyglądają na przykład kompozycje z jednolitych tanich płytek z drewnianymi dodatkami. Warto podkreślić, że fachowiec mniej weźmie za ułożenie mniejszych płytek, np. 30 na 30 cm.

Natomiast często niepotrzebnym priorytetem właściciela łazienki jest „zaklejenie” glazurą ścian od góry do dołu, co nierzadko odbija się niekorzystnie na intymności i bardziej przypominać może prosektorium. Zatem to ryzyko stworzenia łazienkowego kiczu może być kolejnym pretekstem do zaoszczędzenia, bowiem glazura w łazience prezentuje się o wiele lepiej w sąsiedztwie płaszczyzn wykonanych z innego materiału, choćby tynku z wyrazistą fakturą.

Możemy zatem z powodzeniem ułożyć glazurę nieco powyżej kranu umywalki i dalej nałożyć tynk. Glazura z powodzeniem może kończyć się na wysokości 160 – 180 cm. Zaś nakładanie tynku jest znacznie tańsze niż klejenie glazury. Na dodatek na tynku świetnie prezentują się inne elementy, choćby kinkiety. Łatwiej też na tynku jest zawieszać szafki.

Dlatego projektując łazienkę warto czasem jest wziąć pod uwagę, że to co drogie i rozbuchane kolorystycznie niekoniecznie musi być gustowne.

 

***

Mimo to decydując się na część działań samodzielnych przy urządzaniu łazienki pamiętajmy, że bez specjalistów i tak się nie obejdziemy, chyba że sami jesteśmy rzemieślnikami w tych dziedzinach.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *