Sedes – stojący czy wiszący?

Opublikowane przez kkpol w dniu

Osiołkowi w żłoby dano… Inaczej – każdy kij ma dwa końca. Tak więc jeśli zabieramy się do urządzania bądź remontu łazienki stajemy często przed dylematem, jaki system WC wybrać. Czy stelaż podtynkowy z wiszącą miską sedesową, czy może tradycyjny stojący, przymocowany do podłogi sedes, obecnie najczęściej jest to kompakt zintegrowany od razu ze spłuczką. Można także znaleźć rozwiązania wykorzystujące stelaż podtynkowy i miskę sedesową stojącą.

Czasem problem rozwiązuje się sam, gdy istniejąca instalacja kanalizacyjna uniemożliwia lub bardzo utrudnia podłączenie stelaża podtynkowego. Jeśli nie mamy pewności, że później odprowadzanie zanieczeszczeń będzie funkcjonowało bez problemu, lepiej nie ryzykować, bo to śmierdząca sprawa…

Zestawy podwieszane mają niewątpliwe zalety podnoszone przez użytkowników.

Przede wszystkim to estetyka i wygoda w utrzymywaniu czystości. Miska podwieszona nie zaburza wizualnie płaszczyzny podłogi, dzięki czemu uzyskujemy efekt przestronności, większej przestrzeni. Zwykle jest tak, gdy podłoga nie jest „zagracona”.
Dużo łatwiej wytrzeć też taką podłogę, gdy brud nie zbiera się wokół stopy i odpływu sedesu. Nie ma tego miejsca łączenia z podłągą, konieczności dopasowywania terakoty, uszczelniania silikonem. To miejsca, które z biegiem czasu stają się trudne do dokładnego doczyszczenia.

Więcej o stelażach podtynkowych >>

Z racji zabudowania spłuczki w ścianie również zyskujemy na estetyce i wygodzie w utrzymaniu czystości ściany. Ścianę z glazurą za i nad sedesem łatwiej wytrzeć, niż czyścić nierówności i zakamarki stojącego kompaktu czy spłuczki natynkowej.

Bardzo bogaty jest także asortyment misek sedesowych oraz desek. Jako element dekoracyjny możemy także traktować płytkę przycisków, którą co jakiś czas możemy bez problemu wymienić, a przede wszystkim dopasować do wystroju wnętrza.

Cena wygląda bardzo różnie – kompakty bywają często droższe od stelaży podtynkowych. Co prawda w drugim przypadku dochodzi nam koszt montażu.

Oferta stelaży podtynkowych jest bardzo szeroka. Można dobrać zestaw do różnych warunków i potrzeb. Nawet wtedy, gdy mamy lżejsze ściany, np.  gipsowe możemy zastosować modele wolnostojące, montowane tylko do podłogi. Jeśli komuś zależy na półce, lub przeznaczeniem jest użytkowanie przez małe dzieci dostępne są zestawy do zabudowy niskiej z przyciskiem montowanym od góry.

Zestawy podtynkowe pozwalają też oczekiwać nieco cichszej pracy – często są wyposażone w ciche zawory, wkładki wygłuszające, no a przede wszystkim są „za ścianą”. Cienką bo cienką, ale zawsze.

Obawy o wytrzymałość konstrukcji podwieszanych sedesów są niepotrzebne. Konstrukcje stelaży zapewniają nośność do 400 kg. Ważne oczywiście, aby wybrać dobry stelaż i odpowiednio go zamontować i obudować.

Wątpliwości budzi często kwestia naprawy czy serwisowania takich zestawów i obawa przed ewentualnym „pruciem” ściany. Całą obsługę, serwisowanie i wymianę zaworów, ewentualne naprawy w spłuczce można wykonać poprzez otwór rewizyjny mieszczący się pod płytką przycisków.

Oczywiście zawsze pozostaje kwestia osobistych preferencji czy stylu, w jakim urządzamy łazienkę. W każdym razie mamy wybór, w ofercie firmy KK-POL jest to kilka zróżnicowanych funkcjonalnie stelaży WC. Polecamy.