Szkło w łazience i łazienki ze szkła

Opublikowane przez kkpol w dniu

Szkło jest coraz częściej stosowanym materiałem przy urządzaniu łazienek i to nie tylko jako element urządzeń przeźroczystych, ale również jako wierzchnia część blatów, ścian lub nawet podłogi. Szkło jest materiałem o tyle dobrym, że łatwe jest do konserwacji i jest mało podatne na działanie czynników chemicznych.

 

Nieco lub bardziej ekscentrycznie

Można już u producenta zamówić lub nawet dostać w sklepach wanny albo umywalki całkowicie wykonane ze szkła, na dodatek w różny sposób podświetlane. Producenci potrafią wykonać już niemal wszystko, jeśli idzie o wizualizacje.

Wyobraźmy sobie, kiedy siedząc na sedesie możemy w podłodze z hartowanego szkła obserwować naturalistycznie wyglądające delfiny, głębię jeziora z fauną i florą lub fragment górskiego strumienia. W projektowaniu i wykonywaniu szklanych podłóg nierzadko jest już wykonywana grafika 3D, a także drukarki 3D. Chociaż ciekawym pomysłem jest surowy, nierówny beton zalany równiutką warstwą połyskliwego szkła.

Spotkać już można w łazienkach szklane krzesła lub siedziska, a także gadżety dekoracyjne, choćby przeźroczyste wazony.

 

Bardziej tradycyjnie

W urządzaniu łazienek najczęściej stosuje się szkło hartowane, zwłaszcza do ścianek i drzwi kabin prysznicowych. Oczywiście na ogół staramy się ograniczać stopień przezierności ścianek kabin, dlatego umożliwiają to nam (również hartowane) płyty ze szkła ornamentowego. Szkło ornamentowe wykorzystywane jest również jako elementy mebli (w tym łazienkowych) dodając im lekkości.

Warty przy okazji zasugerowania jest inny pomysł – kabiny prysznicowe trudno jest zaprojektować tak, by były jednym z atrakcyjniejszych elementów designe’u łazienki, toteż w dużych pomieszczeniach łazienkowych estetycznie i nowocześnie wygląda część natryskowa odgrodzona tylko z jednej strony grubszą, hartowaną płytą szklaną.

Podobny efekt lekkości i na dodatek jeszcze mniejszej przezierności daje szkło lakierowane. Warstwa lakieru kładziona jest na tylną część płyty szklanej i przed oddaniem do użytku całość jest wypalana, co zapobiega odstawaniu lakieru i ułatwia konserwację. Bywa, że szkło kolorowe stosowane jest w łazienkach jako okładzina ścian zamiast płytek ceramicznych.

No i na koniec… Trudno jest sobie wyobrazić łazienkę bez lustra i ten element wykorzystuje się tu na nieskończoną ilość sposobów – od zwykłego ograniczonego rankami, przez fragment lustrzanej ściany po filar obłożony lustrami.

Szkło może wyglądać ciekawie w zestawieniu z materiałami o zdecydowane innej powierzchni, choćby z drewnem lub nawet… surowym betonem.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *