Sauna w łazience

Opublikowane przez kkpol w dniu

Coraz częstsze instalowanie domowych lub przydomowych saun wynika nie tylko ze snobizmu lub dobrego tonu, ale z doceniania ich walorów zdrowotnych. Rzecz jasna nie każdemu sauna służy, ponieważ korzystania z jej nie poleca się osobom z poważnym zaburzeniami krążenia. Sauna to bowiem kąpiel w temperaturze od 40 stopni wzwyż, przy wilgotności do 80 procent.

Coraz bardziej popularne są też przydomowe banie, które można budować w kilku wariantach między innymi ze względu na położenie pieca, bowiem część użytkowników preferuje piec, którego górna część znajduje się na poziomie podłogi.

Jeśli mamy dużą łazienkę, o co łatwiej jest w domku jednogodzinnym, to bez większych problemów sauna może stać się jej dodatkowym elementem, gdyż może zostać zamontowana jako osobna kabina. Można też w całej łazience stwarzać warunki temperatury i wilgotności przypominającej te w osobnej saunie.

Warto przy okazji wiedzieć, że sauny są różne, choćby ze względu na poziom wilgotności i różnice temperatury. Można zatem wyróżnić saunę:

– suchą (niska wilgotność i bardzo wysoka temperatura);

– mokrą (nieco chłodniej niż w suchej przy większej już wilgotności);

– parowa (temperatura powietrza nie przekracza 65 stopni, za to wilgotność jest w granicach 80 procent).

Jak sauna to także drewno (najlepiej kiedy nie jest żywiczne). Jeśli zapragnęliśmy ją zamontować w łazience, to musimy być przygotowani na samodzielny montaż, bowiem kabiny sauny raczej nie dostaniesz już zmontowanej w całości, tylko sam (lub z czyjąś pomocą) ją musisz wykonać z prefabrykatów.

Mimo to sauny możliwe do złożenia są do kupienia. Możliwe są nawet takie, które mają powierzchnię 1,5 metra kwadratowego, ale w takiej można tylko przykucnąć, choć na ogół sauna kojarzy się nam z miejscami przeznaczonymi do wygodnego horyzontalnego ułożenia ciała. Najlepiej zatem w miarę możliwości saunę zaprojektować tak, by jeden bok nie był krótszy niż 2 m.

Dobrze jest też saunę łazienkową zaplanować już przy projektowaniu domu, pamiętając, że nie powinna być ona niższa niż 2 m w miejscu przylegającym do pieca.

W saunie też umieszcza się różnego rodzaju rządzenia i część z nich jest niezbędna, choćby termometr, higrometr do pomiaru wilgotności i wiaderko na wodę (i tu nie zapomnijmy o kratce ściekowej). Możemy też zadbać o czerpaki i osłony do pieców.

Do sauny stosuje się też odpowiednie oświetlenie zabezpieczające przed wilgocią, do tego służą specjalne oprawy oświetleniowe. Oświetlenie sauny raczej powinno być montowane na ścianach i nie powinno znajdować się w bliskości pieca.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *