5 rzeczy o których warto wiedzieć urządzając lub remontując łazienkę w bloku

Opublikowane przez kkpol w dniu

Tu wiele zależy od tego, w jakim bloku znajduje się nasza łazienka – czy w wybudowanym w poprzednim systemie, czy w bloku postawionym w ostatnich latach. Przed 89. rokiem w wielu blokach projektowano osobno łazienkę i osobno wc. Na dodatek na ogół były to pomieszczenia bez okien. Obecnie łazienki w blokach są przede wszystkim projektowane na większej powierzchni i nierzadko są wyposażone przynajmniej w luksfery.

 

Jeśli mamy łazienkę w starym bloku

– Najważniejszą rzeczą jest planowanie jej remontu całościowo – nie na zasadzie łatania ubytków lub wymiany poszczególnych jej elementów.

– Jeśli mamy osobno łazienkę i wc to naprawdę bardzo korzystne się okaże wyburzenie ścianki działowej pomiędzy tymi pomieszczeniami. Korzyści jest tu kilka, między innymi poczucie większej przestrzeni (oddechu) i bardziej ekonomiczne wykorzystanie nowego pomieszczenia.

– Bez względu na to w jakim bloku znajduje się nasza łazienka to niezbędnym jest całościowy projekt i obliczenie kosztów remontu w wariancie… pesymistycznym. W ten sposób unikniemy po drodze przykrych cenowych niespodzianek.

– Warto jest pożegnać się z wszystkim co do tej pory znajdowało się na podłodze i ścianach naszej łazienki, czyli glazurą i terakotą. Tym bardziej, że glazura przestaje już być tak wszechobecna w łazienkach.

– Remontując łazienkę i planując nowy jej układ kieruj się opinią specjalistów, zwłaszcza jeśli idzie o instalację wodno-ściekową i elektryczną.

Jeśli urządzasz łazienkę w nowym bloku

– Jeśli twoja łazienka jest w stanie surowym to zaprojektuj bardzo dokładnie rozmieszczenie instalacji wodno-ściekowej w stosunku do urządzeń, jakie chciałbyś w niej umieścić. W ostatnich latach na przykład jest już normą instalowanie bidetu.

– Przemyśl dobrze, czy chciałbyś wszystkie ściany zapełnić glazurą, która, owszem jest praktyczna, ale mamy przecież do wykorzystania inne materiały. Możemy ściany, choćby nawet częściowo wypełnić klinkierem lub kamieniem. Również podłoga nie musi być terakotowa a na przykład może być kładziona z wykorzystaniem żywicy epoksydowej.

– Nie zapomnij o tym, że w łazience powinno być odpowiednie oświetlenie. Najlepiej kiedy jest to światło rozproszone, nie odbijające się w lustrze.

– Również w wypadku łazienki w nowym bloku zadbaj o dokładny projekt i kosztorys, przewidując miejsce na meble oraz wszelkie organizery.

– Urządzając miej na uwadze to, że łazienka może być nie tylko przybytkiem przeznaczonym na higienę osobistą, ale również na relaks i… kontemplację ?