Mamy małą łazienkę

Opublikowane przez kkpol w dniu

Duża część z nas mieszka w blokach pobudowanych jeszcze przed 1989 rokiem na dodatek są to nierzadko budynki z wielkiej płyty. W takich blokach zwykle są bardzo małe łazienki, nierzadko z oddzielonym ścianką działową WC. Przychodzi kiedyś czas na remont takich łazienek a do tego nierzadko nas dopinguje oferta sklepów budowlanych lub producentów.

Od czego zacząć, co można zrobić?

Na początku od uświadomienia sobie tego, że część materiałów lub nawet urządzeń wykorzystywanych do remontów łazienek stała się już w dużej mierze przeżytkiem. Dotyczy to zwłaszcza instalacji, bo od rozplanowania i odnowienie tego należy fizycznie rozpoczynać remont.

Weźmy zatem pod uwagę to, że rury żeliwne są stosowane coraz rzadziej. Podobnie metalowe kratki ściekowe i wywietrzniki starego typu. Do instalacji wodno-ściekowej stosuje się już najczęściej rury ze sztucznego tworzywa. Wstydliwą rzeczą może okazać się pozostawienie w łazience kaloryfera żeberkowego. Bardzo estetycznie wyglądają lekkie kaloryfery rurkowe spełniające jednocześnie rolą wygodnej suszarki.

Podobnie jest z oświetleniem – tradycyjna lampka w kulistej oprawie również bywa już obciachowa, tym bardziej że w łazience pożądane jest światło rozproszone – do tego mogą się świetnie nadawać taśmy ledowe lub małe lampki w podwieszanym suficie. Osobna ruchoma lampka okazuje się bardzo przydatna nad umywalką przy lustrze. Jeśli natomiast zdecydujemy się na kinkiety to warto jest je przesłonić panelami by rozpraszały światło.

Urządzenia

Tu (by mała łazienka nabrała zyskała na przestrzeni) dobrze jest pomyśleć o zastąpieniu wanny kabiną natryskową. W ten sposób może znaleźć się miejsce na stojące wysokie szafki lub regały.

Instalując miskę sedesową warto jest wziąć pod uwagę wiszącą, przymocowaną do ściennego panelu z zabudowaną spłuczką co jednocześnie wycisza znacznie odgłosy spłukiwania.

Cały czas mówimy o łazience, w której w jednym pomieszczeniu znajduje się do czasu remontu wanna i sedes. Natomiast jeśli WC jest osobno i oddzielone tylko ścianką działową to sprawdzić się może połączenie pomieszczeń zostawiwszy nawet niewielką część ścianki od dołu przy ścianie. Może być ona wykorzystana jako półka.

Mimo to zanim podejmiemy już pierwsze „fizyczne” działania związane z remontem naszej małej łazienki to przede wszystkim warto jest sporządzić odpowiedni kosztorys i to nieco na wyrost. Również odpowiedni profesjonalny projekt jest ważny oraz konsultacje ze specjalistami, jeśli idzie o dobór materiałów oraz urządzeń.

Stelaże do WC >>
Wszystko o stelażach podtynkowych >>