Łazienka z iluzją

Opublikowane przez kkpol w dniu

Łazienka od lat jest traktowana zdecydowanie inaczej niż to bywało kilka dekad temu. Wiele wtedy zależało od tego, że mieliśmy do czynienia w blokach malutkimi pomieszczeniami łazienkowymi – na dodatek nierzadko z osobnymi na WC. Spora część z nas nadal mieszka w blokach i jedynym wyjściem na zwiększenie klaustrofobicznego odczucia bywają lustra lub inne rodzaje iluzji.

Zacznijmy zatem od sposobów stworzenia szerszego oddechu w łazience urządzonej w bloku.

Powiększenie łazienki w bloku

Jest oczywiście kilka sposobów związanych ze zmianą urządzeń, choćby zastąpienie wanny kabiną prysznicową albo umieszczenie sedesu wiszącego i wbudowanie spłuczki w ścianę. Istotną rolę może odegrać zmiana oświetlenia, rezygnując na przykład z kinkietów na rzecz reflektorków umieszczonych w podwieszanym suficie.

Dobry przestrzenny efekt może dać odpowiednie umieszczenie lustra lub luster. Przestrzeni dodaje lustro umieszczone naprzeciwko drzwi, jedną krawędzią przylegające do załamania ścian. Oczywiście wielkość lustra powinna być odpowiednia i dobrze jeśli jest wpuszczone w tynk albo między płytki terakoty.

W ostatnich latach do łask wróciły fototapety, tyle że są one inne niż te, które kupowaliśmy kilka dekad temu. Obecnie dostępne są również drukowane techniką 3D. Dzięki odpowiednim wzorom optycznym możemy tworzyć iluzję przestrzeni nie tylko w małej łazience.

Iluzja w dużej łazience

Tu projektanci poczynają sobie coraz śmielej. Natomiast iluzja nie tylko przyczynia się do powiększenia przestrzeni, bowiem nie zawsze istnieje taka potrzeba. Oczywiście fototapety na dużych płaszczyznach mogą dać odpowiedni efekt. Coraz bardziej są popularne obrazy klub grafiki mocowane na ścianach łazienek. W różny sposób wykorzystywane są luksfery, czasem do oddzielenia sedesu od części, w której znajduje się wanna.

Dostępne są mozaikowe zestawy terakoty przypominające motywem na przykład klimat dawnych rzymskich łaźni.

Jednak wyjątkowe przykłady iluzji można tworzyć odpowiednio (i z odpowiednich materiałów) projektując posadzkę łazienkową. Do tego potrzebne są odpowiednie materiały.

Wyobraźmy sobie posadzkę łazienkową dającą wrażenie chodzenia po powierzchni kamienistego strumienia z falującą roślinnością wodną. To jest możliwe i już praktykowane. Wystarczy tylko zalać odpowiednie elementy przeźroczystą żywicą epoksydową. Ten rodzaj iluzji jest częściej praktykowany w konkretnych miejscach łazienki, na przykład wokół wanny lub sedesu. Efekt wzmaga odpowiednie oświetlenie górne i podświetlenie zainstalowane w tych częściach posadzki.