Faktura i kamień w naszej łazience

Opublikowane przez kkpol w dniu

Do naszych łazienek zwłaszcza projektowanych od początku coraz częściej wkrada się faktura kamienna, drewniana lub ceglana i dosyć często na bok odsuwana zostaje tradycyjna glazura oraz terakota. Za to widzimy (przynajmniej pojedyncze) ściany wykonane z cegły klinkierowej, płytek piaskowca, kamienia ciosanego i z kamienia nie obrobionego o owalnych kształtach. Natomiast terakota, również coraz częściej, ma wygląd marmuru, granitu lub po prostu drewnianej deski.

Wszystkie ściany nie powinny być gładkie

I taki jest trend, zwłaszcza biorąc pod uwagę spore łazienki. Ostatnie dekady przyzwyczaiły nas do tego, by ściana, do której przylega wanna była gładka, odporna na wodę i zanieczyszczenia. Obecnie można zauważyć wejście w tym względzie do łazienek stylu skandynawskiego. Nie są już czymś odosobnionym ściany z długich desek, oczywiście dobrze zaimpregnowane, albo z paneli drewnopodobnych, bo te są bardziej odporne na wilgoć i pod wpływem wilgoci nie pracują. Coraz bardziej popularne w łazienkach stają się płytki z masy gipsowej lub betonu.

Kamień coraz bardziej popularny

Mimo to wyobraźmy sobie ścianę nad wanną ułożoną z naturalnego kamienia pozyskanego ze strumienia, powleczonego przeźroczystą żywicą epoksydową. Choć to można zrobić w sposób dwojaki – przy dotyku zachowując kształt kamieni względnie zalać idealnie płaską od zewnątrz warstwą żywicy. Choć ten drugi sposób lepiej się prezentuje na fragmentach posadzki, gdzie przy okazji można między kamieniami stworzyć złudzenie wartkiego strumienia.

Na popularności zyskuje kamień sztuczny, który tak naprawdę wykonywany jest w sporej części ze składników naturalnych, przede wszystkim z piasku, do którego dodaje się cement portlandzki albo gips. Sztuczny kamień może mieć wygląd wielu skał w zależności od barwnika, może na przykład przypominać marmur.

Wśród kamieni naturalnych wykorzystywanych do okładzin łazienek najczęściej wykorzystywanymi są: marmur, granit, piaskowiec, onyks i trawertyn.

Nie tylko ściany

Rzecz jasna kamień w łazience może być wykorzystywany nie tylko do wykładania ścian lub podłóg. Estetycznie i elegancko może wyglądać w łazience marmurowy lub granitowy blat pod umywalkę. Podobnie może być z półkami lub parapetem. Można już kupić same umywalki wykonane z kamienia lub jego imitacji, na przykład w kształcie miski. Dostępne są też wanny wykonane z imitacji kamienia. Kamienne mogą również być łazienkowe pojemniki, choćby na przybory toaletowe.

Dobrze jeśli decydujemy się na kupno kamiennych (lub z kamienia sztucznego) okładzin do łazienki zwrócić uwagę na to, czy producent posiada odpowiedni certyfikat.

Kategorie: Łazienka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *