Czyszczenie toalety

Opublikowane przez kkpol w dniu

Sedes to jeden z tych sprzętów łazienkowych, które wymagają bardzo regularnego czyszczenia, bo zarówno w muszli, jak i na desce gromadzi się mnóstwo bakterii. Jak to zrobić szybko i skutecznie?

Tak to robią doświadczone gospodynie domowe

Do porządnego wyczyszczenia toalety potrzebne Ci będą:

  • gumowe rękawiczki • szczotka do WC • miękka ściereczka lub gąbka • dezynfekujący środek do czyszczenia toalety (by wygodniej było go rozprowadzać, wybierz taki z wygiętą szyjką) • uniwersalny płyn do mycia lub płyn do naczyń • nawilżane chusteczki dla niemowląt (przydadzą się do przetarcia tej części deski, na której się siada) • papierowy ręcznik • kostka do WC.

Gdy masz już pod ręką wszystkie niezbędne sprzęty i środki czystości, możesz zabrać się do pracy.

  1. Odsuń od toalety wszystkie rzeczy, które mogłyby Ci przeszkadzać lub się zachlapać (koniecznie ściągnij dywanik, który leży przed sedesem). Usuń z muszli zużytą kostkę do WC.
  2. Nanieś powoli środek do czyszczenia toalety pod górną krawędzią muszli, a następnie nalej jeszcze odrobinę na boczne ścianki i rozprowadź po całości szczotką do WC. W tym stanie zostaw toaletę na ok. 30 minut – włóż do niej również szczotkę, dzięki czemu usuniesz z niej bakterie.
  3. Wyczyść dokładnie szczotką wnętrze muszli, zwłaszcza miejsca, gdzie widoczny jest kamień i inne uporczywe zabrudzenia, następnie spłucz wodę.
  4. Gdy wnętrze muszli jest już czyste, wilgotną ściereczką lub gąbką zanurzoną w wodzie z płynem do mycia wyczyść pozostałe części toalety. Pamiętaj, by dokładnie umyć krawędzie, miejsca przy zawiasach, deskę po obu stronach, spłuczkę, przycisk do spłukiwania oraz zewnętrzną część muszli. Jeśli masz sedes podwieszany, pracy będzie zdecydowanie mniej. W przypadku WC stojącego niestety czeka Cię jeszcze czyszczenie trudno dostępnych zakamarków.
  5. Po wyczyszczeniu toalety płynem do mycia dokładnie wypłucz ściereczkę i przetrzyj wszystko jeszcze raz samą wodą, a następnie osusz ręcznikiem papierowym. Tę stronę deski, na której się siada, możesz dodatkowo przetrzeć nawilżaną chusteczką dla niemowląt – zostawi ładny zapach, a przy okazji do końca usunie pozostałości po płynie do mycia, który niestety może podrażniać okolice intymne.
  6. Na koniec zamontuj we wnętrzu muszli kostkę do WC, która będzie na bieżąco zabijać bakterie oraz zapobiegać osadzaniu się kamienia, a także po każdym spłukaniu wody pozostawi przyjemny zapach.

O tym koniecznie pamiętaj!

  • By sedes nie był siedliskiem bakterii i nie odstraszał wyglądem, o czystość dbaj na bieżąco – jeśli trzeba, po skorzystaniu z toalety użyj szczotki do WC. Pamiętaj, że ona też wymaga czyszczenia, tak samo jak pojemnik, do którego jest wkładana. Wymieniaj je raz na jakiś czas, najlepiej co 3-4 miesiące.
  • Do gruntownego czyszczenia toalety zawsze używaj gumowych rękawiczek – ochronią Cię nie tylko przed zanieczyszczeniami, ale też przed szkodliwym dla skóry rąk działaniem środków czyszczących. Tej samej pary absolutnie nie wykorzystuj przy innych czynnościach! Tak samo postępuj ze ściereczką i gąbką – niech służą Ci tylko do mycia WC.
  • Jeśli nie chcesz zapchać toalety, nigdy nie wrzucaj do niej papierowych ręczników, nawilżanych chusteczek, środków higienicznych, a także resztek jedzenia.

I jeszcze słów kilka o skutecznych sposobach

Brytyjska Królowa Czystości, czyli Perfekcyjna Pani Domu Anthea Turner, do codziennego czyszczenia toalety (uwaga, nie może być mocno zabrudzona!) poleca stosowanie… tabletek do czyszczenia protez dentystycznych. Wystarczy, że dwie tabletki wrzucisz do sedesu wieczorem, tuż przed snem, a rano spuścisz wodę i gotowe! Radzi także, by przynajmniej raz w tygodniu wsypać do muszli szklankę sody oczyszczonej i spłukać – dzięki temu pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu i zapobiegniesz zapychaniu się rur.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *