Zanim spuścimy wodę…

Opublikowane przez kkpol w dniu

Po zainstalowaniu stelaża podtynkowego kolejnym etapem jest podłączenie zestawu do instalacji wodociągowej, ustawienie zaworów i montaż płytki przycisku. O instalacji zaworu napełniającego już wspominaliśmy. Omówiliśmy też podstawowe zasady montażu stelaża, zatem teraz pora na „domknięcie” całości. Oto kilka uwag, które pozwolą uniknąć błędów i zapewnić właściwe funkcjonowanie mechanizmu spłukującego.

Popychacze. Aby zestaw WC funkcjonował prawidłowo niezbędne jest właściwe przycięcie popychaczy. W przypadku pozostawienia popychaczy nieprzyciętych lub nieprawidłowo przyciętych mogą one blokować mechanizm dźwigni, powodując przecieki. Za długie popychacze mogą zostać wsunięte w strzemiona ciągadeł i nie da się wcisnąć klawisza. Ciągadła, podniesione podczas wyzwalania spłukiwania, opadając mogą zawiesić się na za długim popychaczu. Najpierw należy wyregulować luz (~1 mm) między popychaczem prawym a klawiszem prawym i do niego dopasować regulacje lewego popychacza. Zbyt ciasne ustawienie może powodować podwieszanie prawego ciągadła i przecieki.

Zawór napełniający. Podczas montażu zaworu napełniającego w spłuczce należy uważać, by nie wepchnąć rury przelewowej zaworu spustowego, gdyż powoduje to zmianę położenia prawego ciągadła zaworu i układ dźwigni może podtrzymywać zawór spustowy w pozycji niezamkniętej lub niepozwalającej na całkowite dociśnięcie przez słup wody w zbiorniku uszczelki do pryzmy w dnie zbiornika, a to powoduje przeciek wody ze zbiornika do miski wiszącej. Oczka ciągadeł zaworu spustowego powinny być na tym samym poziomie.
Kolejna ważna rzecz podczas montażu zaworu napełniającego w spłuczce to zwrócenie uwagi, by nie nacisnąć na lewe ciągadło, gdyż może to spowodować częściowe wypięcie zaczepu pływaka dolnego – użytkownik będzie miał tylko „dużą” wodę, bo dolny pływak zawsze będzie działał.
Pamiętajmy też, że nie wolno przestawiać ustalonej dla danego zbiornika wysokości rury przelewowej – zawór dedykowany.

Zawór spustowy. Z uwagi na jakość wody powinien być on okresowo serwisowany, zwłaszcza uszczelka, na której może osadzać się kamień i powodować nieprawidłowe przyleganie uszczelki do pryzmy np. przez oderwanie się drobiny osadu i wbicie się w uszczelkę w miejscu przylegania do pryzmy i tym samym przecieki.

Montaż miski. Podczas montażu miski wiszącej do stelaża należy zwrócić uwagę na prawidłowe przycięcie, zgodnie z instrukcją, króćców przyłączeniowych – zbyt długie króćce mogą wepchnąć rurę płuczną, powodując nieszczelność spłuczki (brak przycięcia króćców może spowodować nawet uszkodzenie zbiornika) i przecieki do miski WC.
UWAGA! Króćce zwilżamy środkami poślizgowymi (nigdy mydłem) – dopuszczalny jest płyn do naczyń. Króćce „wkręcamy” w rurę płuczną lub kolano odpływowe, a nie wpychamy.

Podczas montażu miski WC najpierw „wkręcamy” przycięte króćce do rury płucznej i kolana odpływowego, a potem zakładamy na nie miskę,
Do miski z króćcem odpływowym z kroplami szkliwa należy stosować silikon hydrauliczny przezroczysty.

Czytaj także:
Podłączamy zestaw podtynkowy
Montaż zestawu podtynkowego

Stelaże do WC >>


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *