W łazience hotelowej domowo i nieco inaczej…

Opublikowane przez kkpol w dniu

Nieco inaczej jest nadal w łazience hotelowej, ponieważ coraz częściej projektanci zaopatrują je w okna z panoramą na atrakcyjne miasto, bądź na atrakcyjną przyrodę i otoczenie geograficzne.

Póki co nasze domowe łazienki w ogromnej większości projektowane są jako pomieszczenia bez okien, chyba że to będzie okno sufitowe dające naturalne światło.

Natomiast właściciele hoteli coraz częściej zapewniają gościom warunki nawiązujące do filozofii wellness, czyli „życia wyższej jakości w zdrowiu optymalnym, dającym dobre samopoczucie”.

Łazienki hotelowe, zwłaszcza w hotelach znajdujących się w znanych ośrodkach turystycznych już nie służą tylko szybkiej higienie, ale są jednocześnie projektowane w formie salonów odnowy, także psychologicznej. Dlatego nierzadko wyposażone są już w wanny z hydromasażem lub biczami wodnymi. Gościom zapewnia się dodatkowo efekty zapachowe i muzyczne, z muzyką do wyboru, zwłaszcza relaksacyjną.

Wnętrze projektuje się w przyjaznych odcieniach, w zależności  specyfiki kraju i otoczenia, często z lokalnych surowców. Zatem nie tylko glazura i kamień, ale również drewno.

W Polsce niestety do tej pory w ogromnej większości hoteli praktykuje się łazienki wyraźnie oddzielone od reszty apartamentu zapominając o możliwościach, jakie może dać gościowi pomieszczenie łazienkowe. Pomijając tu zagraniczne hotele sieciowe, w których i u nas spotyka się nowatorskie rozwiązania.

Na zachodzie i w innych krajach wysoko rozwiniętych nierzadko przejście wizualne pomiędzy łazienką i apartamentem bywa ledwo zauważalne i oddzielane przy pomocy swoistych niuansów, choćby matowiejącej szyby lub… okiennic. Bywa, że pomieszczenie łazienkowe w chwili kąpieli jest integralne z pokojem noclegowym z wanną w sypialni. Bywa też, że pomieszczenie łazienkowe oddzielone jest od reszty apartamentu jedynie szklaną taflą.

Jednak co innego duże hotele w znanych ośrodkach, co innego łazienki w mniejszych pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych.

Ciekawe, że w naszym kraju właściciele tych przybytków byli pierwsi, jeśli idzie o zapewnienie w swoich łazienkach niepowtarzalnego klimatu, bardzo często w stylu „eco”.

Tu najprostszym rozwiązaniem, zapewniającym odpowiedni klimat okazały się łazienki połączone z saunami lub typowymi rosyjskimi baniami. Coraz bardziej popularne są ogromne beczki do wspólnej kąpieli.

Zatem warto jest sugerować projektantom łazienek w polskich hotelach, by mimo wszystko nie zapominali, że to pomieszczenie może być nie mniej ważne dla gościa od sypialni lub salonu. I niech projektanci łazienek hotelowych nie zapominają o panoramicznych oknach.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *