Posadzki z głębią i nie tylko…

Opublikowane przez kkpol w dniu

Podłoga w łazience, to w dzisiejszych czasach pole do popisu nie tylko dla rzemieślnika, ale również dla plastyka designera i tu możliwości są niemal nieograniczone, także jeśli idzie o dobór materiałów.

Mamy do wyboru tradycyjne kafle, gres drewnopodobny, panele drewniane, winyl, beton, drewnianą tradycyjną podłogę i wreszcie żywice.

Te ostatnie cieszą się coraz większą popularnością nie tylko jako świetny materiał zabezpieczający przed dłuższym gnieżdżeniem się wilgoci, ale również pod względem wizualnym. Podłoga żywiczna jest szczelna choćby ze względu na brak spoin. Dodatkowym plusem jest to, że żywicę łatwiej jest wylać samemu niż na przykład samemu położyć terakotę. Na dodatek takie podłoże nie jest trudne w wypoziomowaniu. Chociaż, jeśli są na to środki, lepiej zdecydować się na specjalistów, a swój czas wykorzystać na inne pożyteczne działania.

Żywicę epoksydową można kształtować różnie kolorystycznie, na dodatek w przeźroczystej można zatapiać różne elementy, tworząc przy okazji wrażenie głębi. Przy zatapianiu przedmiotów w żywicy należy pamiętać o dokładnym ich odtłuszczeniu. Niektórzy zatapiają w przeźroczystej żywicy przedmioty metalowe, choćby monety.

Można żywiczną posadzkę potraktować również jako dzieło sztuki i w trakcie jej wylewania zaprosić profesjonalnego plastyka, który przy pomocy odpowiednich barwników lub żywic kolorowych ukształtuje w takiej posadzce artystyczne dzieło.

Jeśli idzie o posadzki łazienkowe, to żywice epoksydowe wykorzystuje się nie tylko jako główny materiał. Jednym z materiałów wykorzystywanych coraz częściej do posadzek łazienkowych jest po prostu beton i to nierzadko niewypolerowany, ale z surowymi akcentami przypominającymi odciski szalunku. W tym przypadku ciekawy efekt daje zalanie takiego betonu przeźroczystą żywicą. Można też podłogę w łazience połączyć z kilkoma materiałami – ciekawie wygląda połączenie kamiennych posadzkowych płaszczyzn z przeźroczystymi żywicznymi fragmentami, przypominającymi sadzawki, sprzyjającymi relaksacji. Te przeźroczyste fragmenty mogą być na dodatek podświetlone.

Również zalewanie przeźroczystą żywicą daje dobry efekt przy kładzeniu posadzek kamiennych, w przypadku wykorzystania trawertynu zachodzi nawet konieczność tego rodzaju zabezpieczenia.

Kładąc w łazience posadzkę żywiczną należy się liczyć z kilkoma rzeczami – 1 m kw. wyniesie tobie nieco drożej niż 1 m kw. tradycyjnej, terakotowej posadzki. Posadzka żywiczna nie musi pasować do każdej łazienki – decydując się na nią zastanów się dobrze, czy inne elementy pomieszczenia będą z taką posadzką współgrały.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *