Podłączamy zestaw podtynkowy

Opublikowane przez kkpol w dniu

O czym należy pamiętać, przystępując do montażu zaworów napełniających w stelażach podtynkowych? Oto kilka porad, które pozwolą uniknąć problemów podczas instalacji, a także w trakcie użytkowania.

Montaż przyłącza wodnego. Od czegoś trzeba zacząć…
Po zainstalowaniu stelaża w docelowym miejscu, przystępujemy do podłączenia
przyłącza wodnego do zestawu. Oto podstawowe etapy i zalecenia instalacji.

Przepłukanie instalacji
Przed podłączeniem zaworu napełniającego należy najpierw przepłukać instalację, aby usunąć ewentualne zanieczyszczenia, które mogą się w niej znajdować. Problem jest szczególnie dokuczliwy w nowo zasiedlanych budynkach, gdzie ciągle trwają jakieś prace instalacyjne. Remonty sieci wodociągowej, wymiany rur, przerwy w dostawie wody także mogą być przyczyną pojawiania się w instalacji mniejszych lub większych drobin zanieczyszczeń powodujących zatkanie sitka.

Montaż wężyka
Precyzja – ważne jest, aby dokładnie nakręcać nakrętkę przewodu elastycznego (wężyka), tak, by gwint wyraźnie „wskoczył” w swoje miejsce. W przeciwnym razie uszczelka wężyka nie będzie równolegle ustawiona do obwodu króćca zaworu i pojawi się nieszczelność.
Nie skręcać! Nie wolno dopuszczać do skręcania przewodu elastycznego podczas dokręcania do zaworka odcinającego lub zaworu napełniającego. Trzeba go przytrzymać przy dokręcaniu drugiego końca. Skręcony, napięty wężyk będzie miał tendencję do rozkręcania się i obracania króćca zaworu. Może dosunąć pływak do ścianki przedniej lub tylnej i blokować się, a zawór może się nie zamykać lub nie otwierać.
Uszczelnianie. Według normy należy stosować tylko uszczelnienie do czoła króćca zaworu napełniającego – niedopuszczalne jest uszczelnienie na gwincie, gdyż jest to gwint walcowy, a nie stożkowy.

Mocowanie
Zawór napełniający powinien być umieszczony w zaczepach tak, by możliwe było swobodne przemieszczanie się pływaka zaworu, a więc był odpowiedni odstęp od ścianek zbiornika – ok. 1 cm (wsunięcie palców dłoni). Nakrętkę króćca trzeba dokręcić dostatecznie mocno, żeby zawór się nie obracał. Jednak należy uważać w przypadku gwintu tworzywowego. Zgodnie z instrukcją, zawór odcinający należy montować króćcem odpływowym (do wężyka) w kierunku góra-przód lub góra-tył – wężyk nie może przeplatać się z z elementami zespołu dźwigni, ani na nim leżeć. Utrudnione w takim wypadku będzie też wyjmowanie lub wkładanie zaworu spustowego.

Przecieki!
To jeszcze nie musi być nic złego. Sączenie się wody na korpusie zaworu podczas napełniania jest normalnym zjawiskiem we wszystkich zaworach o zamknięciu hydrodynamicznym (niewielka ilość wody musi wydostawać się przez otwór sterujący przy otwartym zaworze).

Serwis
Z uwagi na jakość wody powodującej osadzanie się kamienia na membranie zaworu napełniającego wskazane jest stosowanie się do instrukcji w zakresie przeprowadzania serwisu wyrobu polegającego na czyszczeniu pod bieżącą wodą elementów składowych zaworu typu membrana, pokrywa membrany (idealny prześwit), prowadnik, sitko.

Regulacja
W przypadku zaworu napełniającego ZN3 należy pamiętać, że zmiana poziomu napełnienia ustawiana jest poprzez regulację skokową. W przypadku próby regulacji płynnej śrubą regulacyjną, dźwignia zaworu zatyka otwór sterujący i zawór przestaje napełniać.

Podsumowując, przypomnijmy, jak powinna wyglądać
kontrola spłuczki przed zabudową:

• przede wszystkim przyłącze wodne należy wykonywać jedynie sztywnymi przewodami do instalacji wodnych;
• sprawdzamy szczelność przyłącza – zasilamy wodą przyłącze przy zamkniętym zaworze;
• przepłukujemy instalację;
• napełniamy spłuczkę, dokonując kontroli napełniania i zamykania się zaworu napełniającego;
• sprawdzamy szczelność, czy nie cieknie z króćca rury płucznej;
• dokonujemy oględzin zbiornika między styropianem a rurą płuczną, oraz mocowania do stelaża w celu skontrolowania ewentualnych uszkodzeń transportowych zbiornika; jeśli nie ma wycieków od razu, możemy poczekać jeszcze kilka godzin dla pewności.
Po tych czynnościach możemy przystąpić do zabudowy stelaża pamiętając o tym, że nie wolno mocować płyt gipsowych bezpośrednio do stelaża, gdyż istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia zbiornika.

Czytaj także:
Montaż zestawu podtynkowego
Zanim spuścimy wodę – montaż płytki przycisków


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *