Łazienka to nie tylko glazura i terakota

Opublikowane przez kkpol w dniu

Nadal najczęściej używanymi materiałami do urządzania łazienek są – glazura i terakota. Są to bowiem materiały niezawodne, łatwe w konserwacji, nie gnieździ się długo na nich wilgoć.

Jeśli nie lubimy typowego „ceramicznego” wyglądu glazury i terakoty to mamy dostęp do takich, które imitują kamień, choćby granit lub marmur, a nawet drewno.

Mimo to coraz częściej bardziej zasobni w środki finansowe kupują materiały naturalne, wykorzystując te, które nie są nasiąkliwe, choćby polerowany granit albo marmur.

Marmur jest chętnie wykorzystywany do wszelkich blatów, na przykład pod umywalkę. Warto jednak wiedzieć, że marmur jest mało odporny na niektóre substancje chemiczne oraz tłuszcze, które mogą na nim pozostawiać trwałe plamy.

Zabezpieczenia wymaga trawertyn, nazywany egipskim alabastrem, coraz chętniej wykorzystywany w łazienkach. Jest to kamień atrakcyjny poprzez swoją porowatość, mimo to niezabezpieczony odpowiednio – nasiąkliwy i wrażliwy na czynniki chemiczne. Natomiast chętnie jest stosowany po odpowiednim zabezpieczeniu żywicą, gdyż wygląda wtedy atrakcyjnie.

Jeśli idzie o nasiąkliwość i podatność na inne czynniki zewnętrzne to mniej ryzykujemy stosując tak zwane konglomeraty kamienne, będące mieszankami kamienia z żywicami i pigmentami.

Do wykończeń kabin prysznicowych, czy też obudowy łazienkowych luster chętnie wybierany jest łupek, który może być wykorzystywany nie tylko jako okładzina ale również jako materiał do zbudowania niewielkiej ścianki łazienkowej będącej na przykład podstawą pod półkę.

Jeśli już decydujemy się na wykorzystanie w naszej łazience kamienia, bez ryzyka możemy ten materiał łączyć z drewnem. Na pewno przy kamiennych okładzinach dobrze będzie się komponowała drewniana podłoga, zwłaszcza wykonana z podłużnych desek. Chociaż nie będzie zgrzytem zastosowanie w tym wypadku paneli podłogowych. W dużej łazience wyłożonej (przynajmniej częściowo) kamieniem dobrze wyglądają pionowe drewniane belki, które zawsze mogą być wykorzystane praktycznie – na wieszaczki, półki lub oświetlenie.

Podobnie jak w przypadku kamieni, decydując się na wykorzystanie drewna w łazience, istotny jest wybór tego materiału pod względem nasiąkliwości, podatności na zagrzybienie i zniekształcenia termiczne, czyli rozsychanie i pęcznienie.

Drewno można nabywać kierując się określonym współczynnikiem skurczu, który na przykład u dębu wynosi około 12,5 proc., u buka około 18 proc. Im niższy jest ten współczynnik, tym drewno jest mniej podatne na wilgotność.

Zatem kamień i drewno mogą uczynić z naszej łazienki elegancki i przyjemny przybytek, o ile zakupując te materiały zastosujemy się do pewnych parametrów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *