Łazienka salon

Opublikowane przez kkpol w dniu

To nie kaprys i nie wybryk, ale coraz więcej z nas ma świadomość jak ważną rolę może spełniać w naszym życiu łazienka. Oczywiście jej wagę możemy bardziej podkreślić przy dosyć zasobnej kieszeni i będąc jednocześnie posiadaczami sporej powierzchni mieszkalnej.

Łazienka bowiem nie tylko powinna służyć w celu dokonania podstawowych czynności związanych z higieną i estetyką, ale również dla zrelaksowania się i kontemplacji. Nie jest już czymś odosobnionym stworzenie z części łazienki czegoś w postaci małego SPA.

Zależy to oczywiście od odpowiedniej przestrzeni

Wyobraźmy sobie pomieszczenie w wolnostojącym domu przeznaczone na łazienkę o powierzchni 30 metrów kwadratowych. Oczywiście przeznaczamy taką powierzchnię mając wyraźną koncepcję. By na przykład łazienka była jednocześnie naszym osobistym salonem.

Co zatem robimy? Dzielimy tę powierzchnię na rewiry, z których dwa mogą znajdować się w osobnych, przylegających pomieszczeniach nawet za zamkniętymi drzwiami. Jednym z nich będzie WC, drugim sauna albo nawet ruska bania.

Mniej więcej w jednej trzeciej głównego pomieszczenia umieszczamy wannę wyposażoną między innymi w domowe jacuzzi. Wanna może być również wpuszczona w posadzkę, jeśli pomieszczenie znajduje się na parterze. W pobliżu wanny znajduje się umywalka oddzielona od reszty salonu na przykład luksferami.

W rogu pomieszczenia, w ścianach przeciwległych do wanny znajdują się dwa duże okna, przy nich kanapa z fotelami i stolikiem. Ściany za wanną (ustawiona została prostopadle do kąta) w połowie przy podziale pionowym wyłożone zostały płytami ze sztucznego kamienia przypominającego czerwony jaspis. Również dookoła wanny w sposób nieregularny zostały ułożone podobne płyty. Obok kanapy od strony wanny znajduje się kominek, również otoczony podobnymi płytami. „Jaspisowe” płaszczyzny nie muszą być symetryczne.

Reszta ścian została wyłożona poziomymi panelami drewnianymi zabezpieczonymi prze wilgocią. Podłoga drewniana, ogrzewanie przy pomocy nawiewu. Chociaż można podłogę również wykonać z betonu architektonicznego stosując przy okazji ogrzewanie podłogowe – na przykład maty grzewcze.

Gadżety i urządzenia

Oczywiście niezbędne w takim pomieszczeniu będą szafki, choćby na ręczniki oraz przybory i przyrządy toaletowe. Tu można pomyśleć o wpuszczeniu półek i szafek w ściany lub zdecydować się na jednolitą kompaktową zabudowę wzdłuż (i wzwyż) jednej ze ścian. Taki kompleks najlepiej jest wyposażyć w duże rozsuwane drzwi, natomiast półki lub szafki w niezbędne organizery.