Łazienka może być salonem

Opublikowane przez kkpol w dniu

Dla wielu osób, zwłaszcza bardziej zasobnych w środki finansowe, łazienka jest już nie tylko przybytkiem, co prawda ważnym, ale umieszczanym jakby nieco na uboczu naszego codziennego życia.

Łazienka coraz częściej bywa miejscem do dłuższego posiedzenia, nawet dla niektórych pretekstem do oddania się lekturze.

Część z nas pamięta filmy z kąpiącymi się starożytnymi Rzymianami, gdzie wanna była w podłogowym zagłębieniu, a wokół kilkadziesiąt metrów otwartej przestrzeni. Idąc trochę za tym historycznym wzorem coraz częściej w domach jednorodzinnych spotykamy łazienki o kubaturze nie mniejszej niż duży pokój, na przykład na 20 metrach kwadratowych, nierzadko z wanną pośrodku, czasem z tą żeliwną o klasycznym kształcie z archaicznie wyglądającymi mosiężnymi kranami.

Nieprzypadkowo zatem zaczęło funkcjonować sformułowanie – salon łazienkowy.

Jak można taki salon urządzić, by nie zalegała w nim wilgoć? Zacznijmy od podłogi – właściciele łazienek chętnie stosują do tego dobrze zaimpregnowane drewniane panele lub po prostu (również dobrze zaimpregnowaną) drewnianą podłogę z długich desek ciągnących się przez całą długość łazienki, jednakowoż tym bardziej przezornym można polecić gres imitujący panele podłogowe. Pasuje do tego akrylowa wanna wolnostojąca. Mimo to, jeśli mamy do czynienia z powierzchnią od 14 do 16 metrów kwadratowych bardzo praktycznym elementem będzie (umieszczona w którymś z rogów) kabina prysznicowa.

Przy obecnej modzie na szarości w wystrojach mieszkań ciekawie wygląda biała wanna wpuszczona w ciemnogranatową posadzkę z zapewnionym oddechem w zagłębieniu – czyli wolną przestrzenią przed samą wanną. W tym przypadku dobrze wyglądają jasnoszare-płytki ceramiczne na ścianach łazienki, zakończone mozaikowo, dla dodania odrobiny kameralności.

Jeśli idzie o zapewnienie w salonie łazienkowym odpowiedniej temperatury powietrza, to można zabezpieczyć zarówno dekoracyjne grzejniki, jak i nawiewy łazienkowe. Wentylatory łazienkowe nie tylko regulują temperaturę powietrza, ale zabezpieczają łazienkę przed zagnieżdżaniem się wilgoci. Tym bardziej, że takie urządzenia mogą być bardziej zautomatyzowane, posiadające choćby czujniki – ruchu i wilgotności.

Ogromny jest również wybór grzejników łazienkowych, które mogą spełniać nie tylko podstawową rolę, czyli ogrzewania. Mogą łączyć kilka funkcji, na przykład suszarki, półki lub nawet dekoracyjną.

Wracając do pojęcia salonu łazienkowego – urządzenia łazienki nie musimy sprowadzać tylko martwych przedmiotów i urządzeń – warto czasem pomyśleć o roślinach.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *