Łazienka dla dziecka

Opublikowane przez kkpol w dniu

Nieczęsto rodzice decydują się na łazienkę dla dziecka. Nierzadko przeszkodą jest po prostu myśl, że czas szybko leci. Dziecko zmienia się w oczach i zanim się obejrzymy, taka łazienka będzie po prostu zbędna. Inny, istotny powód to brak odpowiedniego pomieszczenia i po prostu mała powierzchnia mieszkania. Zatem na łazienkę dla dziecka pozwolić sobie możemy w domku, nie w bloku. Mimo to producenci materiałów i urządzeń łazienkowych wyszli ze swoimi produktami w kierunku dzieci.

Na początek instalacje

Planując łazienkę dziecku musimy wiedzieć, że w takim wypadku zaistnieje wyraźna potrzeba innego rozmieszczenia instalacji, zwłaszcza miejsc do umocowania baterii wraz z kranami. Te elementy powinny znajdować się odpowiednio niżej w zależności od wieku dziecka. Dotyczy to również przełączników prądu i oświetlenia. Dlatego najłatwiej jest planować łazienki dla dzieci w przedszkolach lub szkołach podstawowych, ponieważ tu możemy skorzystać z konkretnych sugestii i przepisów.

Na jakiej wysokości sedes i umywalka

W zależności od wieku dziecka konkretną wielkość powinny mieć urządzenia łazienkowe, powinny też być umieszczane na konkretnych wysokościach.

Umywalki najlepiej jest montować na następujących wysokościach, biorąc pod uwagę górną krawędź:
– dla dzieci w wieku do 3 lat na wysokości 50 cm;
– dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat na wysokości od 55 do 65 cm;
– dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat na wysokości od 65 do 75 cm;
– dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat na wysokości od 75 do 85 cm.

Miski sedesowe:
– dla dzieci do 3 lat – 26 cm;
– dla dzieci od 3 do 11 lat – 32 cm;
– dla dzieci od11 do 15 lat – 35 cm.

Wygląd wnętrza i urządzeń

O wyglądzie urządzeń dla dzieci w dużej mierze decydują dziś producenci. W ofertach są na przykład miski sedesowe o różnych kształtach, na przykład „ptasich”. Wanny, umywalki i sedesy można kupić w różnych kolorach, nawet w tych najbardziej żywych. Do tego różne dodatki, choćby podkładki zmiękczające na sedes albo folie przesłaniające wannę podczas kąpieli z rysunkami postaci z bajek.

Dostaniemy w sklepach budowlanych glazurę z odpowiednimi układami kolorystycznymi i motywami figuratywnymi. Chociaż, zamiast bawić się w układanie takiej glazury możemy ścianę łazienki dziecięcej wymalować w motywy książkowe. Kolorowe mogą być (i są możliwe do kupienia) wszelkie przyciski, choćby od spłuczki.

Uroku dadzą zawsze przeróżne gadżety, choćby kolorowe pojemniczki na przybory toaletowe albo kolorowe wieszaczki.

Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie, dlatego lepiej będzie kiedy urządzenia w łazience dziecięcej będą miały krawędzie owalne