Łączenie łazienki z ubikacją

Opublikowane przez kkpol w dniu

Coraz częściej mieszkańcy bloków wybudowanych w latach 1960-70, zwłaszcza mrówkowców z wielkiej płyty decydują się na połączenie ubikacji z łazienką. Bowiem w tych latach w większości owe przybytki urządzano w osobnych pomieszczeniach.

Jednak podstawowym problemem jest to, że zarówno jedno, jak i drugie pomieszczenie nie grzeszyło wtedy (i nie grzeszy teraz) nadmiarem przestrzeni. Część z nas zastanawia się, czy to jest praktyczne, biorąc pod uwagę choćby ewentualne potrzeby dwóch osób jednocześnie.

Mimo to warto jest zdecydować się na taką przebudowę, tym bardziej, że na pewno zyskamy więcej przestrzennego oddechu i zwiększa nam się możliwość zainstalowania dodatkowych udogodnień, choćby w postaci estetycznego bidetu. Zaś to urządzenie jest coraz częściej wykorzystywane, nawet na zasadzie dobrego tonu.

Przebudowę ułatwiają nam dwie podstawowe rzeczy – na ogół ściana między łazienką i ubikacją nie jest nośna; nie musimy najczęściej zmieniać przebiegu rur wodociągowych i kanalizacyjnych. W przypadku decyzji o zainstalowaniu bidetu przestrzeń może nam powiększyć sedes umocowany w ścianie – jest nie tylko praktyczny, ale bardziej estetyczny od tradycyjnego.

Bywa, że ścianka działowa jest cienka tylko do jej połowy w pionie, gdyż w pozostałej jej części znajduje się kanał wentylacyjny. To też jest pole do popisu, choćby jako miejsce do umieszczenia niewielkich pólek, lustra lub wieszaków. Dobrze wyglądają w łazienkach gadżety dekoracyjne, choćby świeczki na niewielkich, estetycznych półeczkach.

Burząc ściankę oddzielającą można zostawić jej czwartą część i wykorzystać jako miejsce do stawiania kosmetyków, środków piorących, albo po prostu wspomnianych gadżetów dekoracyjnych.

Do zagospodarowania zostanie ściana powstała w wyniku zamurowania jednych drzwi – i to zarówno od strony łazienki, jak i od strony korytarza. Tu też można brać pod uwagę lustro lub półeczki. Od strony korytarza jest miejsce na dodatkowe półki, obraz lub lustro. Mamy zatem podwójną korzyść, jeśli idzie o ekonomiczne wykorzystanie części mieszkaniowej przestrzeni.

Bardzo praktycznym wyjściem jest zastąpienie dotychczasowej wanny, kabinowym brodzikiem. Dla kogoś, kto jest przyzwyczajony do przesiadywania w wodzie proponujemy zakup trójkątnej wanny z kabiną. Wyburzając ściankę i likwidując wannę na rzecz jakiejkolwiek kabiny będziemy mieli zdecydowanie poczucie powiększenia się naszego mieszkania.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *