Jakie drzwi do łazienki?

Opublikowane przez kkpol w dniu

Jest kilka czynników, które mogą decydować o wyborze drzwi do łazienki. Również wybór drzwi może zależeć od tego, czy łazienka znajduje się w bloku, czy też w wolnostojącym domu jednorodzinnym. W blokach mieszkalnych, zwłaszcza wybudowanych w poprzedniej epoce, łazienki są powszechnie nieduże, bywa że wręcz ciasne.

Wtedy koniecznością jest zamontowanie drzwi otwieranych do zewnątrz. Chociaż drzwi otwierane do zewnątrz są bardziej praktyczne od otwieranych do wewnątrz również w wypadku innych łazienek domowych. Na ogół inaczej, bo do wewnątrz, otwierają się drzwi w dużych publicznych toaletach, choćby w galeriach handlowych. Ale tu ważne jest nie blokowanie przepływu osób na korytarzu.

Standardowe wymogi

Oprócz otwierania się na zewnątrz są jeszcze dwa istotne wymogi:

  • drzwi do łazienki nie powinny być węższe od 80 cm;
  • wysokości drzwi nie powinna być mniejsza niż 200 cm w świetle ościeżnicy;
  • powinny posiadać otwory wentylacyjne – może to być specjalne wycięcie lub wmontowane plastikowe tulejki;
  • jeśli łazienka jest bez okna to niezbędne są wtedy drzwi z oknem i matową szybą (lub szybami).

Jak wybrać i dopasować drzwi do łazienki?

To zależy również od kilku czynników. Jeśli już wiemy jakie są standardowe wymogi, to wybieramy drzwi kierując się względami estetycznymi i ich trwałością. Jeśli idzie o estetyką to warto przyjrzeć się najbliższemu otoczeniu – czyli dostosować drzwi do wystroju wnętrza. Wybór mamy przeogromny – od standardowych, poprzez drewniane po szklane w całości.

Nie musimy natomiast dostosowywać drzwi kolorystycznie drzwi do okładziny łazienkowej. Sprawdza się zasada kontrastu – na przykład jasne drzwi przy okładzinie czarnej lub ciemno-brązowej.

Jak natomiast wspomniane drzwi szklane mają się do intymności, które jest niezbędna przy korzystaniu z łazienki. Takie drzwi mogą dać nam przynajmniej podwójną korzyść – oczywiście zapewnią intymność, jeśli są wykonane z mlecznego (czasem dwuwarstwowego) szkła i jednocześnie dają odczucie zwiększenia przestrzeni łazienkowej.

To że wykorzystanie naturalnego drewna w łazience jest już czymś powszechnym spowodowało, że w ofercie producentów pojawił się duży wybór drzwi drewnianych. Oczywiście takie drzwi trzeba dopasować do wystroju, by nie wyglądały jak róża przy kożuchu.

Nie tylko drzwi do łazienki

Drzwi łazienkowe to jest dosyć szerokie pojęcie, ponieważ możemy mieć również do czynienia z drzwiami znajdującymi się w kompleksie łazienkowym złożonym przynajmniej z dwóch pomieszczeń, gdzie jednym z nich jest sauna. W tym wypadku producenci również zapewniają konkretną ofertę. Jeśli natomiast wymiana drzwi to część większego planu na remont łazienki, to warto pokusić się o dopasowane stylistycznie inne elementy, chodźby takie jak płytki przycisków lub dozowniki płynów, tu oczywiście przyda się KK POL 🙂


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *