Jak rozplanować dużą łazienkę?

Opublikowane przez kkpol w dniu

Łazienka domowa coraz częściej bywa miejscem, którego funkcje wychodzą poza tradycyjną toaletę. Coraz częściej łazienka jest projektowana ze świadomością, że ma być jednocześnie miejscem do zrelaksowania się, zaś przybywanie w niej może się wiązać na przykład z kontemplacją. Zresztą niejeden z nas wchodzi do wanny z ciepłą wodą po to by podumać o sprawach istotnych.

Dlatego nie są już wyjątkiem łazienki w domach jednorodzinnych przypominające swoją powierzchnią duże salony. Takie łazienki designer i architekt starają się podzielić na sektory.

Jak podzielić łazienkę

Nie sprawdza się, zwłaszcza w aspekcie psychologicznym, dzielenie dużej łazienki na osobne pomieszczenia. Podziału na sektory można dokonać inaczej, na przykład przy pomocy ścianek wykonanych z luksferów lub matowej szyby, które będą oddzielały WC od części umywalki z wanną. Wystarczy, kiedy ścianka odchodzi od ściany na nie więcej niż kilkadziesiąt centymetrów. To dla tych, którzy jednak lubią więcej intymności i kameralności.

Pozostawszy przy łazience z WC oddzielonym taką ścianką możemy wykorzystać inny wariant – umywalkę (lub umywalki) zainstalujemy pośrodku tego sektora w pewnym oddaleniu od którejś z głównych ścian. Również nie jest rzadkością w ostatnich latach wanna zainstalowana w centrum pomieszczenia łazienkowego.

Jednak tym, którzy nie przepadają za ściankami można polecić podział na sektory przy pomocy materiałów i kolorów. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie techniki 3D betonu oraz przeźroczystej żywicy epoksydowej.

Wyobraźmy sobie widok na górski strumień u swoich stóp przy wychodzeniu z wanny. To jest oczywiście realne. Mimo to, jeśli idzie o podłogę, to bardzo ciekawie wygląda zderzenie podłogi drewnianej z płaszczyzną usytuowaną nieregularnie wokół wanny wyłożoną sztucznym lub naturalnym kamieniem, na przykład granitem.

Ściany nie mniej ważne

Duża łazienka ze ścianami wyłożonymi od góry do dołu jednolitą glazurą, nawet dużymi płytami, nie wygląda zbyt ciekawie i może skojarzyć się z prosektorium. W takiej łazience ściany możemy zagospodarować również przy pomocy (zarówno delikatnych, jak i ostrych) kontrastów. Mogą to być kontrasty uzyskane przez zastosowanie gotowych zestawów ceramicznych z elementami mozaiki. Mogą to być również kontrasty stworzone przy pomocy zróżnicowanych materiałów.

Sprawdza się wspomniane zderzenie drewna z kamieniem, choć w tym wypadku kamień nie musi być obrobiony tylko w kształcie naturalnym. Do łask wróciła łazienkowa fototapeta. Powodzeniem cieszy się drukowana techniką 3D.

Wariantów jest mnóstwo, choć wiele zależy od naszych psychicznych predyspozycji.

Stelaże do WC >>
Wszystko o stelażach podtynkowych >>