Ekologia w łazience

Opublikowane przez kkpol w dniu

To czym może być ekologia łazience wcale nie jest takie jednoznaczne. Wszak ekologia kojarzy się głównie z czystością środowiska, a nowoczesne oferty związane nawet z chemią łazienkową raczej dążą do tego by wszystko się szybko utylizowało. Jednakowoż aktualnie ekologia w łazience kojarzy się chyba głównie z oszczędnością wody. I tu wymyślono całkiem proste  na to sposoby.

Oszczędzamy wodę w łazience

Rzecz jasna, jeśli oszczędzamy wodę w łazience to i takie same metody są możliwe do zastosowania kuchni. Do najprostszych i najskuteczniejszych jest zastosowanie w miejscu upływu kranu – perlatora, czyli kilkuwarstwowego sitka powodującego to, że do strumienia dostają się mikroskopijne bąbelki powietrza zmniejszając jednocześnie masę wody i dając wrażenie zwiększone go ciśnienia. Tyle że i takie drobiazgi jak perlatory okazały się urządzeniem rozwojowym, bowiem pojawiły się aeroperlatory – niby podobne do tradycyjnych, ale zamiast metalowych sitek wewnątrz mają plastikowe wkładki z kanalikami ograniczającym jeszcze bardziej przepływ wody, zachowując mimo to wrażenie pełnego strumienia.

Wodę można zaoszczędzić w jeszcze inny prosty sposób. Kupując baterie z jednym kranem regulującym temperaturę, wtedy nie tracimy czasu na manipulowanie oboma kranami podczas przepływu wody. Dodatkowo można korzystać z kranu, który po prostu sam nie pozwoli na marnowanie wody podczas regulacji – czyli kranu z fotokomórką i odpowiednimi czujnikami. Taki kran jednocześnie automatycznie zabezpiecza przed poparzeniem zbyt gorącą wodą.

Stosujemy ekologiczne środki czystości

Wybór ekologicznych środków czystości zarówno do ciała, jak i konserwacji łazienki jest coraz większy. Szamponów i mydeł produkowanych z substancji naturalnych trudno jest się doliczyć. Natomiast jeśli idzie o konserwację łazienki to ekolodzy zalecają po prostu ocet.

Ekologiczny może być wystrój i urządzenia

No tak… W tym względzie ekologia dotarła do łazienek już przed dziesięcioleciami – przecież naturalnym materiałem do wystroju łazienek jest drewno, którego powrót do łazienkowego wyraźnie się zaznaczył w ostatnich latach. Chociaż coraz większym rywalem drewna są panele drewnopodobne, jako znacznie mniej podatne na odkształcanie pod wpływem wilgoci. Spośród naturalnych materiałów projektanci i właściciele łazienek coraz częściej sięgają po kamień naturalny głównie, po granit, marmur, onyks, trawertyn i piaskowiec.

Okazuje się, że ekologiczna i wodooszczędna może być konstrukcja urządzeń sanitarnych, choćby sedesy bez tak zwanego kołnierza, zmniejszające używanie środków czystości. Również znacznie oszczędzają wodę spłuczki na fotokomórki.

Kategorie: Porady