Drewno w łazience

Opublikowane przez kkpol w dniu

O wykorzystaniu drewna w łazience można mówić bez końca, chociaż niektórzy podchodzą do tego materiału z dystansem mając na uwadze choćby jego podatność na wilgotność. Na szczęście żyjemy w takich czasach, że drewno można już tak zaimpregnować, że może doskonale sprawdzać się w łazience. Dobrą alternatywą bywa zastosowanie paneli drewnopodobnych lub pokrytych drewnianym fornirem.

Mimo to drewno już dawno wróciło do łask zarówno jako rodzaj okładziny ścian i podłóg, jaki jako element wystroju łazienkowego wnętrza. Bywa natomiast, że właściciele domów jednorodzinnych jako „przedłużenie” łazienki tuż za drzwiami urządzają saunę lub nawet rosyjską banię – wtedy drewno jest po prostu niezbędne.

Częściowo, czy na całej powierzchni

I tak, i tak.. Niektórzy pokrywają drewnem całe ściany łazienki, wykorzystując do tego sprawdzone przez dziesięciolecia, a nawet przez stulecia techniki. Inni kładą tylko podłogi. Jeszcze inni wykorzystują drewno jako części dekoracyjne okładziny ściennej, na przykład wstawiając pionowe drewniane elementy pomiędzy klinkier ze sztucznego kamienia. Drewno świetnie wygląda w zestawieniu z klinkierem ceglanym.

Ponadto, zwłaszcza w dużych łazienkach, atrakcyjne mogą wyglądać drewniane płaskorzeźby wkomponowane w ceramiczne lub kamienne okładziny. Oczywiście doskonałym uzupełnieniem kontemplacyjnego klimatu łazienki  mogą być meble wykonane z litego drewna oraz organizery w drewnianych obudowach. Również dobrze się może prezentować drewno w zestawieniu z niklowanym metalem.

Drewnianemu wystrojowi łazienki sprzyja jej umiejscowienie na poddaszu, tu sprawdzi się dobrze nie tylko pochyły drewniany sufit ale i drewniane belki podtrzymujące.

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim o tym, że drewno (zwłaszcza lite) powinno być dokładnie zaimpregnowane. Pierwszy podkład impregnujący należy już położyć przed montażem okładziny ściennej lub mebli. Ponownie dokładnie warto jest drewniane elementy zaimpregnować już po zamontowaniu. W sklepach jest duży wybór impregnatów w odpowiednich kolorach. Dobrym preparatem, na przykład do zabezpieczania drewnianych podłóg, może być olej do drewna.

Pamiętajmy też o wyborze odpowiednich gatunków drewna. Do łazienki najlepiej nadają się egzotyczne, jako twardsze i mniej narażone na działanie wilgoci. Raczej unikajmy typowych rodzimych gatunków jak – świerk, sosna lub brzoza.

Natomiast kładąc drewnianą podłogę nie zapomnijmy o odpowiednim zabezpieczeniu podkładu, tak by pod podłogą nie gnieździła się woda. Jednym zabezpieczeń może być odpowiednie ułożenie kratki ściekowej.