Czyścimy płytki w łazience

Opublikowane przez kkpol w dniu

Nawet najbardziej designerskie kafle na nikim nie zrobią wrażenia, jeśli będą pokryte osadem z mydła, kamieniem lub pleśnią. Jak i czym czyścić płytki w łazience, by cieszyły oko przez lata?

Wybierz odpowiedni środek

W sklepach znajdziesz mnóstwo preparatów do czyszczenia łazienki, nie sięgaj jednak po nie bezmyślnie. Przed zakupem przeczytaj etykietę i sprawdź, jakie powierzchnie można nimi myć. W przypadku płytek to bardzo ważne, ponieważ nieodpowiednie środki czyszczące mogą je zmatowić, pozbawić koloru i trwale uszkodzić. Pamiętaj, by wybranego preparatu używać zgodnie ze wskazówkami producenta, m.in. w odpowiednich proporcjach.

Do regularnej pielęgnacji najbezpieczniejsze będą uniwersalne płyny i żele do mycia o neutralnym pH, najlepiej z dodatkiem naturalnych ekstraktów. Wystarczy, że dodasz je do wody i umyjesz płytki mokrą ściereczką lub mopem (w przypadku płytek podłogowych). W roli środka czyszczącego sprawdzi się także płyn do mycia naczyń, który pomoże Ci pozbyć się przy okazji tłustego nalotu. Do usuwania bardziej uporczywych zabrudzeń, np. kamienia, wybierz środek specjalnie do tego przeznaczony. Zanim użyjesz go na większej powierzchni, sprawdź, jak działa na niewielkim, mało widocznym fragmencie płytki.

O tym warto pamiętać! Płytki łazienkowe czyść bezpośrednio po kąpieli, bo para wodna unosząca się w powietrzu ułatwia usuwanie brudu. Miejsca narażone na częsty kontakt z wodą (np. płytki w kabinie prysznicowej) po każdej kąpieli wytrzyj do sucha ściereczką z mikrofibry.

Wykorzystaj domowe sposoby

Zamiast gotowych detergentów możesz użyć preparatów własnej roboty. Sprawdzonym i chętnie wykorzystywanym przez gospodynie domowe środkiem jest ocet, który nie tylko idealnie usuwa brud, lecz także działa bakteriobójczo. Jeśli chcesz się pozbyć zacieków z wody i lżejszych plam, ocet rozrób z ciepłą wodą w proporcji 1:2, umyj płytki, a następnie dokładnie spłucz wodą. Miejsca bardziej zabrudzone, np. pokryte kamieniem, pleśnią, polej samym octem, wyszoruj, starannie opłucz i osusz. Cennym środkiem jest także soda oczyszczona, która sprawdza się zarówno przy lżejszych, jak i bardziej uporczywych zanieczyszczeniach. Zmieszaj ją z wodą i odrobiną mydła, a po wyczyszczeniu dokładnie zmyj powierzchnię ciepłą wodą.

O tym warto pamiętać! By przywrócić połysk zmatowiałym płytkom łazienkowym, przetrzyj je ściereczką z irchy lub gazetą nasączoną roztworem amoniaku.

Nie zapominaj o fugach

Podczas czyszczenia kafelków koniecznie pamiętaj o fugach, czyli spoinach między płytkami, bo to właśnie tu gromadzi się najwięcej brudu. Do szorowania tych miejsc najwygodniejsza będzie szczoteczka do zębów. Z zabrudzeniami możesz walczyć za pomocą specjalnych preparatów do czyszczenia fug, ale równie skuteczny będzie zwykły proszek do pieczenia, który idealnie wybiela. Niezastąpiony będzie także ocet (1 miarka) w połączeniu z sodą oczyszczoną (1 miarka) i wodą (2 miarki) – mieszankę nałóż na fugi, wyszoruj i obficie zmyj wodą. Jeśli na spoinach pojawił się grzyb, zaopatrz się w preparat do odgrzybiania – pamiętaj jednak, by stosować go ściśle według zaleceń producenta.

O tym warto pamiętać! Do czyszczenia fug nie używaj ostrych narzędzi ani szczotek z twardym włosiem, bo mogą je uszkodzić.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *