By kabina lśniła czystością

Opublikowane przez kkpol w dniu

Kto w łazience ma prysznic, ten wie, że to bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie – nie zajmuje zbyt wiele miejsca i pozwala szybko się odświeżyć. Niestety, w porównaniu z wanną kabinę prysznicową zdecydowanie trudniej utrzymać w czystości. Co zatem zrobić, by zacieki z mydła, pleśń i kamień nie stały się naszym największym wrogiem?

Codzienna pielęgnacja

Mycie kabiny prysznicowej może być prawdziwą męką, jeśli pozwolimy, by na ściankach, drzwiach oraz płytkach wewnątrz zebrała się gruba warstwa brudu. Dlatego po każdej kąpieli – gdy w łazience unosi się jeszcze para wodna ułatwiająca usuwanie zanieczyszczeń – warto wykonać kilka prostych czynności, które zapobiegną nadmiernemu osadzaniu się kamienia oraz powstawaniu pleśni.

  1. Po skończonym prysznicu dokładnie spłucz wodą brodzik, ścianki i drzwi kabiny oraz płytki wewnątrz.
  2. Następnie użyj gumowej ściągaczki do szyb (takiej samej jak przy myciu okien), która pozwoli Ci usunąć ze ścianek oraz płytek nadmiar wody.
  3. Płytki, ścianki i drzwi kabiny możesz dodatkowo przetrzeć do sucha, np. ściereczką z mikrofibry.
  4. Pamiętaj, by po kąpieli drzwi kabiny zostawić otwarte – dzięki temu kabina dobrze wyschnie i ryzyko powstania niebezpiecznej pleśni będzie mniejsze. Jeśli masz w łazience okno, na jakiś czas zostaw je uchylone.

Warto wiedzieć: W sklepach są dostępne kabiny prysznicowe ze specjalną powłoką na ściankach i drzwiach, która chroni przed powstawaniem zacieków z wody i mydła oraz gromadzeniem się kamienia.

Porządne szorowanie

By kabina faktycznie lśniła czystością, a nie odstraszała widokiem, raz na tydzień (dla bardziej leniwych – raz na 2 tygodnie) trzeba jej zafundować solidne czyszczenie.

Będą Ci do tego potrzebne: • gumowe rękawiczki • preparat do czyszczenia kabin lub uniwersalny środek do łazienek • płyn do mycia szyb • środek do mycia baterii • miękka gąbka i ściereczka • ściągaczka do szyb • papierowy ręcznik + ewentualnie środek do usuwania kamienia, preparat do usuwania pleśni.

  1. Zanim przystąpisz do pracy, załóż gumowe rękawiczki i opróżnij kabinę z kosmetyków i akcesoriów. Przed ponownym odłożeniem ich na swoje miejsce przetrzyj je z kurzu wilgotną ściereczką.
  2. Gdy kabina będzie już pusta, opłucz ją ciepłą wodą, żeby usunąć powierzchowne zanieczyszczenia, np. włosy.
  3. Szorowanie zacznij od płytek – do ich wyczyszczenia możesz użyć preparatów dostępnych w sklepach lub środków domowej roboty. Wskazówki dotyczące czyszczenia płytek (łącznie z fugami) znajdziesz w artykule Czyścimy płytki w łazience.
  4. Po wyczyszczeniu płytek umyj od wewnątrz ścianki i drzwi kabiny. Spryskaj je środkiem do tego przeznaczonym, a następnie dokładnie wyczyść powierzchnię miękką gąbką lub ściereczką. Całość spłucz wodą, nadmiar wody ściągnij gumową ściągaczką do szyb oraz przetrzyj do sucha ściereczką, np. z mikrofibry. Zewnętrzną stronę ścianek i drzwi możesz spryskać płynem do mycia szyb i wytrzeć papierowym ręcznikiem.

Uwaga! Do szorowania ścianek i drzwi kabiny nie używaj preparatów ścierających, ostrych gąbek, szczotek czy drucików, bo porysujesz je i zmatowisz. Zanim zastosujesz jakikolwiek środek, najpierw wypróbuj go na niewielkim fragmencie. Podczas używania preparatów do usuwania kamienia i pleśni zadbaj o dobrą wentylację w łazience, bo to silne środki chemiczne (koniecznie otwórz drzwi). Zawsze postępuj ściśle wg wskazówek producenta!

  1. Teraz kolej na brodzik. Wyczyść go np. uniwersalnym środkiem do łazienek oraz miękką gąbką lub ściereczką, a na koniec dokładnie spłucz wodą. Do trudno dostępnych zakamarków możesz użyć miękkiej szczoteczki do zębów. Jeśli masz brodzik z akrylu, uważaj, bo łatwo go zarysować – w tym przypadku postępuj zgodnie ze wskazówkami z artykułu Na błysk! Jak dbać o wannę akrylową.

Przy myciu brodzika nie zapomnij o odpływie – włosy i inne zanieczyszczenia możesz z niego usunąć np. drucianym wieszakiem, szydełkiem albo po prostu palcami, o ile Cię to nie brzydzi. Raz na jakiś czas możesz użyć środka do udrożniania rur.

  1. Na koniec umyj baterię prysznicową oraz słuchawkę – preparat koniecznie dobierz do materiału, z jakiego zostały wykonane. Jeśli otwory w główce prysznica są zatkane przez kamień, zanurz główkę na 1-2 godziny w mieszaninie octu i wody (pół na pół), a potem dokładnie spłucz wodą lub – jeśli trzeba – wyszoruj otwory szczoteczką.

Warto wiedzieć: Niektóre kabiny prysznicowe są wyposażone w system wypinania drzwi, który pozwala na odchylenie ich i bezproblemowe wyczyszczenie trudno dostępnych miejsc.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *